Uncategorized

Stetoskop – ako použivať

Existujú rôzne metódy, ktoré pomáhaju lekárom stanoviť diagnózu. Jedna z nich je inštrumentálna. Čo je to stetoskop?

Stetoskop je prístroj, ktorý vám umožňuje počúvanie zvukov srdca, pľúc, zvuky čriev alebo ciev. Ide, teda o akustický nástroj, ktorý funguje tak, že rezonančne zosiľnuje vnútorné zvuky.

Existuje aj veľa druhov stetoskopov:

  • s jednou hlavou;
  • dvojhlavý;
  • pediatrické;
  • kardiologické;
  • novorodenecké;
  • pôrodnícke;
  • Rappaport stetoskop.

Poďme sa pozrieť na jeden z najpopulárnejších druhov – Rappaport stetoskop. On je univerzálny a najpoužívanejší u lekárov. Na zadnej strane musíte skontrolovať lýru stetoskopu. Je to velmi dôležité! Nesprávna montáž môže viesť k nesprávnej diagnóze, ktorá ohrozuje život.

Otočte usne koncovky. Dôležité je, aby sa ten zvuk poriadne šíril a vám to vyhovovalo. Vyberte hlavu stetoskopu. Je dôležité vidieť, koho a čo potrebujete počúvať.

 Ako správne použivať stetoskop:

  • Pri počúvaní črievnych zvukov je pacient kvôli prehľadnosti uložený v polohe na chrbte, s holým bruchom. Vypočujte si prázdny žalúdok a vizuálne podeľte oblasť brucha na štyri časti. Je potrebné pamätať, že zvuky niekedy idú dovnútra.
  •  Pri meraní arteriálneho tlaku obtočte manžetu, aby ste minimalizovali tlak okolo paže nad lakťom. Membrána stetoskopu je pod okrajom manžety a pevne prilieha k brachiálnej artérii. Ďalej nafúknite manžetu na 180 mm ortuťového stĺpca a opäť ju pomaly uvoľnite. Prvý zvuk, ktorý počujete, je systolický zvuk, druhý diastolický.

Ako vidíte, stetoskop je univerzálny prístroj používaný pri mnohých diagnózach. Dodržiavajte tieto jednoduché pravidlá používania stetofonendoskopu a pamätajte, že rovnako dôležitá je schopnosť počuť orgány a pochopiť, ako ich diagnostikovať.

Pre domáce použitie nemusíte kupovať najdrahšie zariadenie, stačí si vybrať zo strednej cenovej kategórie.

Lekári potrebujú drahé príslušenstvo, ktoré zachytí aj ten najmenší zvuk.

 

 

 

Ako používať fonendoskop? Princíp práce s týmto nástrojom bude rovnaký ako so stetoskopom. Zachytáva iba vysokofrekvenčné zvuky. Preto ho lekári používajú na auskultáciu srdca a pľúc.

Fonendoskop, ako počúvať:

  •                   Aby bolo možné počúvať srdce, pacient musí byť umiestnený na rovnej posteli. Človek by nemal hovoriť, robiť rýchle pohyby, naopak – ma byt čo najviac uvoľnený. To je dôležité. Počúvajte takto: umiestnite hlavu nástroja do ľavej hornej časti hrudníka v oblasti 4-6 rebier.
  •                   Pokojné dýchanie nosom a úplné ticho pomôžu rýchlejšiemu počutiu tela. Srdce by sa malo počúvať aspoň 1 minútu a počítať počet úderov. Kardiológovia počúvajú aj veľké cievy.
  •                   Na auskultáciu pľúc by mala byť osoba v sede. Musí sedieť rovno, položiť ruky na kolená. Rovnomerne, zhlboka sa nadýchne nosom. Počúvajte pľúca v hornom a dolnom laloku ako aj vpredu a vzadu. Pri počúvaní musíme určiť, aký typ dýchania má pacient či existujú cudzie zvuky, píšťalky.

Ako vidíte, všetky pravidlá, poloha pacienta, postup, identický so stetoskopom.